ایزولاسیون و احتیاطات

ایزولاسیون و احتیاطات

چکیده
هدف از جداسازی بیماران در بیمارستان، جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها از بیماران(چه مبتلا به عفونت و چه کلونیزه با عفونت) به سایر بیماران، عیادت کنندگان و پرسنل پزشکی است و از آنجاییکه جداسازی بیماران وقت گیر و پر هزینه بوده و ممکن است مانع از مراقبت بیماران گردد، فقط باید در مواقع ضروری بکار رود...

ایزولاسیون یا جداسازی بیماران در بیمارستان

هدف از جداسازی بیماران در بیمارستان، جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها از بیماران(چه مبتلا به عفونت و چه کلونیزه با عفونت) به سایر بیماران، عیادت کنندگان و پرسنل پزشکی است و از آنجاییکه جداسازی بیماران وقت گیر و پر هزینه بوده و ممکن است مانع از مراقبت بیماران گردد، فقط باید در مواقع ضروری بکار رود. از طرف دیگر در صورت عدم رعایت از اصول جداسازی، امکان انتقال بیماری و بروز ناخوشی و مرگ و میر در سایر بیماران وجود خواهد داشت. با رعایت اصول جداسازی مشتمل بر دو قسمت «احتیاط های استاندارد» و «احتیاط بر اساس راه انتقال بیماری» می­توان از بروز مشکلات فوق جلوگیری نمود.

 

احتیاط های استاندارد (Standard Precautions)

احتیاط های استاندارد، جایگزین احتیاط های همه جانبه یا عمومی شده است و رعایت آنها برای تمام بیماران ضروری است. در صورت تماس با خون، تمام مایعات بدن، ترشحات و مواد دفعی بدن بجز عرق(بدون در نظر گرفتن خون قابل رویت داخل آنها)، پوست آسیب دیده و مخاط ها، رعایت موارد زیر ضروری است:

1.پوشیدن دستکش

2.شستن دست ها بلافاصله پس از خروج دستکش ها از دست، دست ها باید در فواصل تماس بین بیماران نیز شسته  شوند. رفع آلودگی دست ها باید قبل و بعد از تماس با بیماران و بلافاصله پس از خروج دستکش ها صورت گیرد.

3.استفاده از گان، محافظ چشم همراه با ماسک یا محافظ صورت در صورت انجام اعمالی که احتمال پاشیده یا پخش شدن مایعات بدن وجود دارد.

4.عدم دستکاری سوزن ها و وسایل تیز، در پوش سوزن ها نباید مجدداً روی سوزن ها قرار گیرد (عدمRecap). سرسوزن ها نباید خم یا شکسته شوند.

5.سر سوزن ها و وسایل نوک تیز باید در ظروف مقاوم به سوراخ شدگی دفع گردند.

توجه :

1.بدلیل انتقال اکثر موارد عفونت های بیمارستانی از طریق تماس،بویژه با دست پرسنل، شستن دست ها مهمترین راه پیشگیری از عفونت های بیمارستانی بشمار می­آید. برای حفظ بهداشت دست های پرسنل،از مواد حاوی الکل (Alcohol-based hand rub) استفاده می­شود.

در تمام بخش ها و نیز درمانگاه ها  (و سایر اتاق ها برای ویزیت سرپایی) باید ظروف ثابت حاوی الکل برای ضد عفونی  دست ها (hand rub) نصب گردند. در صورتی که امکان چنین کاری نباشد، باید ظروف قابل حمل حاوی الکل در اختیار قرار گیرد.

2.در صورت آلودگی قابل رویت دست ها، باید آنها را با آب و صابون (با یا بدون ماده ضد میکروبی) شست

3. پوشیدن دستکش به هیچ وجه نباید جایگزین شستن دست ها شود.

4. استفاده از ناخن مصنوعی توصیه نمی­شود.

5.قبل از مراقبت بیمار باید انگشتر از دست های پرسنل خارج شود.

احتیاط هایی که باید بر اساس راه انتقال عفونت ها رعایت گردند:

(Transmission-Based Precautions)

این نوع احتیاط ها باید برای بیمارانی در نظر گرفته شوند که دچار سندرم بالینی مشکوک یا قطعی، تشخیص بیمار خاص (اختصاصی)، کلونیزاسیون یا عفونت با ارگانیسم مهم از لحاظ اصول همه گیر شناسی شده اند. ذکر این نکته ضروری است که رعایت این نوع احتیاط ها باید با رعایت اصول احتیاط های استاندارد توأم گردد. سه نوع احتیاط بر اساس راه انتقال عفونت ها وجود دارد که عبارتند از : هوا (Airborne)، قطرات(Droplet) و تماس(Contact).

برای تعداد کمی از بیماری ها (مانند آبله مرغان)، رعایت بیش از یک نوع احتیاط ضرورت می­یابد.

احتیاط های هوایی (Airborne precutions)

احتیاط های هوایی برای جلوگیری از انتقال بیماری هایی که از طریق هسته قطرات با اندازه کوچکتر از 5 میکرون یا ذرات گرد و غبار حاوی عامل عفونی (droplet nuclei) به کار می­رود. بیماری هایی که رعایت احتیاط هوایی برای آنها ضرورت دارد (مشکوک به عفونت یا عفونت قطعی و اثبات شده) عبارتند از :

-         سل ریه یا حنجره             - سرخک                  - آبله مرغان، یا زونای منتشر و...

توجه :

1.بیماران دچار عفونت HIV یا در معرض خطر آن که بابت، سرفه و ارتشاح ریوی مراجعه نموده اند باید به صورت تجربی تحت احتیاط هوایی قرار گیرند تا تشخیص بیماری سل در آنان رد شود.

2.جهت بیماران دارای زخم پوستی باز ناشی از سل، رعایت احتیاط هوایی در نظر گرفته شود.

3.برای بیماران دچار ضایعه ریوی با عوامل مایکوباکتریایی غیر سلی (آتیپیک)، احتیاط هوایی نباید رعایت گردد.

 

 

 

اصول احتیاط های هوایی عبارتند از :

1.   بستری بیمار در اتاق خصوصی با فشار هوای منفی کنترل شده (در مقایسه با فضای بیرون) و حداقل 6 بار تعویض هوا در ساعت باید صورت گیرد.

2.   بستن درب اتاق بیمار

3.   خروج هوا از اتاق بیمار باید بطور مستقیم به فضای خارج و بیرون باشد(نه داخل بخش). چنانچه این کار مقدور نباشد، هوا باید قبل از برگشت به سیستم تهویه عمومی، با یک فیلتر قوی و کارآ (HEPA) خارج گردد.

4.   تمام افرادی که وارد اتاق بیمار می­شوند باید از رسپیراتور شخصی که فیلتر 1 میکرومتری داشته و حداقل کارآیی 95 % دارد (ماسک  N95) استفاده نمایند. این ماسک اختصاصی باید متناسب با اندازه صورت فرد باشد.

5.   جابجایی بیمار باید محدود گردد و قبل از ترک اتاق، بیمار باید یک ماسک جراحی استاندارد بپوشد. پرسنلی که قرار است بیمار را تحویل بگیرند، باید قبل از جابجایی بیمار مطلع شوند تا احتیاط های لازم را بکار گیرند.

توجه :

1.   هر بیمار دچار سل یا مشکوک به آن باید دهان و بینی خود را در هنگام عطسه یا سرفه کردن با یک دستمال بپوشاند. همچنین باید تا هنگام رد کردن بیماری سل، از سایر بیماران جدا شود.

2.   بیماران مبتلا به سل اثبات شده که تحت درمان مؤثر ضد سل هستند و از لحاظ بالینی در حال بهبودی می­باشند( سه نمونه اسمیر خلط پشت سر هم در روزهای مجزا از لحاظ باسیل اسید فاست منفی باشد) می­توانند از ایزولاسیون خارج شوند.

3.   توصیه می­شود در بیماران دچار سل شدید همراه با ایجاد حفره، سرفه مداوم، یا سل حنجره و احتمالاً کسانی که به محیط های دارای افراد پر خطر برمی­گردند (مانند اطفال، بیماران دچار سرکوب دستگاه ایمنی) جداسازی حداقل تا یک ماه صورت گیرد.

4.   بیماران دچار سل مقاوم به چند دارو (MDR)[1]، باید در طول مدت بستری در بیمارستان، از سایر بیماران جدا شوند.

5.   در بیمارانی که از لحاظ بالینی وضعیت ثابتی دارند و داروهای ضد سل خود را بطور مرتب مصرف می­کنند و در خانه خود می­مانند، بستری کردن در بیمارستان(به منظور جداسازی آنان) لازم نیست.

6.    جهت بیماران دچار عفونت قطعی یا مشکوک به سرخک، واریسلا (آبله مرغان) یا زونای منتشر یا زونای موضعی در بیمار دچار نقص ایمنی باید جداسازی نوع هوایی صورت گیرد. چنانچه پرسنلی در مقابل عفونت ها ایمن نباشند، در صورت امکان نباید به اتاق این بیماران وارد شوند و در صورتیکه ورود به اتاق این بیماران ضروری باشد، باید از ماسک N95 استفاده نمایند.

  احتیاطات قطرات (Droplet Precautions)

 برای جلوگیری از انتقال آئروسل های درشت (قطره)، از این نوع احتیاط استفاده می­شود. بدلیل اندازه بزرگ    این قطرات در هوا معلق نمی­مانند و تا فاصله زیاد حرکت نمی­کنند. این ذرات حین صحبت، عطسه یا سرفه کردن یا در زمان انجام اعمالی مانند ساکشن یا برونکوسکوپی ایجاد می­شوند. اصول رعایت احتیاط قطرات عبارتند از :

1.   بستری بیمار در اتاق خصوصی یا بستری چند بیمار با عفونت یکسان در یک اتاق، در صورت نبودن اتاق خصوصی به اندازه کافی

2.   استفاده از وسایل محافظت شخصی  برای محافظت پوست مواجهه دیده و لباس.

3.   درب اتاق می­تواند باز بماند (بدلیل جابجایی کم ذرات در حد 3 پا یا حدود یک متر)

4.   در صورت کار کردن پرسنل در فاصله یک متری بیمار، باید از ماسک استاندارد جراحی استفاده گردد.

5.   استفاده از گان و دستکش تابع اصول احتیاط های استاندارد است.

6.    در صورت انتقال و جابجایی بیمار به خارج از اتاق ایزوله، بیمار باید ماسک استاندارد جراحی  بپوشد. برای عفونت هایی مانند باکتری هموفیلوس آنفلوآنزای نوع B مهاجم، مننگوکوک، بیماری پنوموکوک مقاوم به چند دارو، مایکئپلاسما پنومونیه، سیاه سرفه، ویروس آنفلوآنزا، اوریون، سرخجه و پاروویروس B19 رعایت احتیاط قطرات ضروری است.

احتیاطات تماسی (Contact P)

برای جلوگیری از انتقال ارگانیسم های مهم از لحاظ همه گیر شناسی که مربوط به بیماران کلونیزه یا دچار عفونت بوده و از طریق تماس مستقیم (لمس کردن بیمار) یا تماس غیر مستقیم (تماس با اشیاء و وسایل یا سطوح آلوده محیط بیمار) انتقال می­یابند رعایت احتیاط تماسی توصیه می­شود. اصول احتیاط تماسی عبارتند از :

1.   بستر ی بیمار در اتاق خصوصی (یا بستری چند بیمار با عفونت یکسان در یک اتاق، در صورت نبودن اتاق خصوصی به اندازه کافی)

2.   استفاده از وسایل محافظت شخصی  برای محافظت پوست مواجهه دیده و لباس. شامل :

-         پوسیدن دستکش در زمان ورود به اتاق

-         درآوردن دستکش قبل از ترک اتاق

-         رفع آلودگی دست ها با یک ماده طبی شوینده دست  یا ماده حاوی الکل( Alcohol-based hand rub) بلافاصله بعد از درآوردن دستکش

-         جلوگیری از آلودگیمجدد دست ها قبل از ترک اتاق

-         استفاده از گان در صورت افزایش خطر تماس با مواد بالقوه عفونی بیمار (در صورتیکه بیمار بی اختیاری یا اسهال دارد، کولوستومی یا ایلئوستومی شده، یا ترشح زخم وی کنترل نمی­شود) .

-         قبل از ترک اتاق ایزوله، گان باید درآورده شود و باید مراقب بود که لباس پرسنل آلوده نگردد.

-         وسایل غیر بحرانی مراقبت از بیمار (گوشی، دستگاه فشار سنج) باید در اتاق ایزوله بمانند و برای سایر بیماران مورد استفاده قرار نگیرند. در صورت لزوم استفاده مشترک از این وسایل، باید آنها را ابتدا پاک و گندزدایی نموده و سپس مورد استفاده قرار داد.

-         انتقال و جابجایی بیمار به خارج از اتاق ایزوله باید به حداقل ممکن برسد.

در موارد زیر رعایت احتیاط تماسی ضرورت دارد :

*       بیماران دچار عفونت یا کلونیزه با باکتری های مقاوم به چند دارو (آنتروکوک مقاوم به وانکومایسین، استافیلوک اورئوس مقاوم به متی سیلین یا با کاهش حساسیت به وانکومایسین، آنتریت با عامل کلستریدیم دیفیسیل)

*       عفونت های منتقله از راه مدفوع - دهانی (شیگلا، روتاویروس و هپاتیت A) در بیمارانی که بی اختیاری داشته یا از پوشک استفاده می­کنند.

*       بیماری های اسهالی حاد که احتمالاً دارای منشأ عفونی هستند.

لیست عفونت هایی که علاوه بر رعایت احتیاط های استاندارد، رعایت احتیاط خاص براساس راه انتقال آنها ضرورت دارد، پیوست می­باشد.

 

 

 

 

عفونت هایی که رعایت احتیاط برای آنها براساس راه انتقال آنها صورت می گیرد. (Transmission- Based Precautions)

احتیاط هوایی (Air borne P.)

احتیاط قطرات (Droplet P.)

احتیاط تماسی (Contact P.)

· سرخک

· آدنوویروس در نوزادان یا اطفال

· آبسه ای که پانسمان نشده یا ترشح آن کنترل نمی شود.

· آبله میمونی (Monkeypox)

· دیفتری حلقی

· آدنوویروس در نوزادان یا اطفال

· سل ریه یا حنجره

· مننژیت یا اپی گلوتیت ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا

· سلولیتی که ترشح آن کنترل نمی شود.

· سندرم تنفسی- حاد شدید (SARS)

· پنومونی ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا در اطفال و نوزادان

· اسهال با عامل کلستریدیوم دیفیسیل

· آبله (Smallpox)

· ویروس آنفلوانزا

· کونژنکتیویت حاد ویروسی

· آبله مرغان (Varicella)

· عفونت های مننگوکوکی

· زخم بستر عفونی و عدم کنترل ترشح آن

· تب های خونریزی دهنده ویروسی (VHF)

· اوریون

· دیفتری جلدی

· زونا (نوع منتشر یا در بیمار نقص ایمنی)

· مایکوپلاسما پنومونیه

· عفونت ناشی از شیگلا، انتریت با یرسینیا انتروکولیتیکا، روتاویروس، هپاتیت A، کولیت ناشی از E.Coli از نوع 0157:H7 در بیمارانی که از پوشک استفاده می کنند یا بی اختیاری دارند.

 

· پارو ویروس B19

· عفونت های انترو ویروسی  در نوزادان و اطفال

 

· سیاه سرفه

· فورونکولوز در نوزادان و اطفال

 

· پنومونی ناشی از طاعون (طاعون ریوی)

· ویروس هریس سیمپلکس (HSV) در نوزاد نوع منتشر، یا جلدی مخاطی شدید اولیه

 

· سرخجه

· زرد زخم

 

· فارنژیت یا پنومونی یا مخملک با عامل استرپتوکوک (گروه A) در نوزادان یا اطفال خردسال

· شپش

 

 

· باکتری های مقاوم به چند دارو (عفونت یا کلونیزاسیون با (MRSA, VRSA, VISA, VRE)

 

 

· آبله میمونی (Monkey pox)

 

 

· عفونت پاراآنفلوانزا در نوزادان و اطفال

 

 

· عفونت با ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) در نوزادان، اطفال و بیماران نقص ایمنی

 

 

· سرخجه مادرزادی

 

 

· گال

 

 

· SARS (سندرم تنفسی شدید حاد)

 

 

· عفونت عمده پوست، زخم یا سوختگی با عامل استافیلوکوک آرئوس یا استرپتوکوک (گروه A)

 

 

· آبله (Smallpox)

 

 

· آبله مرغان

 

 

· تب های خونریزی دهنده ویروسی

 

 

· زونای نوع منتشر یا در بیمار نقص ایمنی

 

مواردی که به طور تجربی (Empiric) و براساس راه انتقال آنها باید احتیاطات لازم را رعایت نمود.

احتیاط هوایی (Air borne P.)

احتیاط قطرات (Droplet P.)

احتیاط تماسی (Contact P.)

· بثورات اولی

· مننژیت

· اسهال حاد با عامل احتمالی عفونی در بیمار دچار بی اختیاری یا در صورت استفاده از پوشک

· بثورات ماکولی پاپولی همراه با آبریزش بینی و تب

· بثورات پتشی یا اکیموز همراه با تب

· اسهال در فرد بالغ که اخیراً آنتی بیوتیک مصرف کرده است.

· سرفه، تب و ارتشاح ریوی در فرد دچار عفونت HIV (یادر بیمار در معرض خطر عفونت HIV)

 

· سابقه عفونت یا کلونیزاسیون با میکروب های مقاوم به چند دارو (MDR)

· تب، علایم تنفسی در فردی که اخیراً تماس با بیمار مبتلا به SARS داشته یا مسافرت اخیر به منطقه ای که SARS در آنجا منتقل می شود داشته است.

 

· عفونت پوست، زخم یا دستگاه ادراری در بیماری که اخیراً در بیمارستان بستری شده یا در آسایشگاه سالمندان بستری بوده و در این مراکز ارگانیسم های مقاوم به چند دارو شیوع دارند.

 

 

· آبسه یا زخم دارای ترشح که قابل پانسمان نباشد.

 

 

· تب، علایم تنفسی در فردی که اخیراً در تماس با بیمار مبتلا به SARS بوده یا به نواحی که SARS در آنجا رخ می دهد اخیراً مسافرت کرده است.

 [1]- Multi Drug Resistant

 

Isolation and precautions
ایزولاسیون و احتیاطات
Download
 
لطفا نظر خود را در رابطه با محتوای آموزش بدهید
  مشاهده نتایج
به منظور ثبت رأی باید در سایت لاگین نمایید.
دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn